توسعه صنایع و معادن کوثر
کنسرسیوم سنگ‌آهن گروه معادن کوثر با بخش خصوصی به کمک زنجیره فولاد کشور می‌آید

کنسرسیوم سنگ‌آهن گروه معادن کوثر با بخش خصوصی به کمک زنجیره فولاد کشور می‌آید

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر خبر از تشکیل کنسرسیوم معدنی با مدیریت واحد در بخش سنگ‌آهن جهت فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس و ترویج کنسرسیوم معدنی از طریق مشارکت بخش خصوصی دارای زنجیره ارزش نهایی با شرکت مجتمع فولاد اردستان و شرکت گاما پرتو صنعت داد.

به گزارش ماین نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر، مهدی آل ابراهیم، مدیرعامل گروه معادن کوثر، اعلام داشت که این شرکت با بیش از ۳۵ سال تجربه معدن‌کاری در زمینه سنگ تزئینی و نما از سال ۱۳۹۳، جهت دستیابی به چشم‌انداز ۱۴۰۴ سند توسعه شرکت و افزایش سبد محصولات با محوریت اشتغال زایی و سودآوری بیشتر برای ذی‌نفعان، پا به عرصه صنایع فلزی نهاده و با انجام عملیات اکتشاف در ۵ پهنه اکتشافی، تعداد ۴۷ محدوده مستعد مواد معدنی فلزی را شناسایی و به ثبت رسانیده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به نیاز کشور به توسعه اکتشافات مواد معدنی فلزی، طی یکسال اخیر علاوه بر توجه به سایر حوزه‌های کاری به‌صورت جهادی و شبانه‌روزی در حوزه اکتشاف شرکت فعالیت صورت پذیرفت که نتایج آن، منجر به شناسایی تعدادی پتانسیل طلا، مس و سنگ‌آهن گردید. از آن جایی که سیاست شرکت، جلوگیری از خام‌فروشی و حداکثر رسانی ارزش‌افزوده محصولات از طریق تولید محصول نهایی با تکیه بر توان داخلی می‌باشد، تصمیم بر جذب مشارکت با پتانسیل تولید فولاد گرفته شد.

در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ کشور، ظرفیت تولید فولاد ۵۵ میلیون تن پیش‌بینی شده است که مهم‌ترین نکته آن تأمین سالیانه ۱۶۴ میلیون تن سنگ‌آهن است. در سال ۹۸ تولید ۲۸ میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده بود که آمار ۲۷ میلیون تن به ثبت رسید که عمده مشکل فولادسازان در این زمینه کمبود منابع سنگ‌آهن بیان شده است.

با عنایت به شروع زنجیره فولاد از سنگ‌آهن در صورت بروز مشکل در تأمین سنگ‌آهن کل زنجیره با مشکل مواجه خواهد بود. ایشان تأکید کرد که اکتشاف ابتدای چرخه زنجیره فولاد است و اگر مطالعات اکتشافی کشور منجر به یافتن پتانسیل‌های جدید نشود، در افق ۱۴۰۴ با کمبود سنگ‌آهن مواجه خواهیم شد و ناگزیر به واردات این محصول خواهیم بود.

در همین راستا گروه معادن کوثر با شرکت‌های مجتمع فولاد اردستان و گاما پرتو صنعت، کنسرسیوم معدنی با محوریت سنگ‌آهن، جهت انجام کلیه مراحل اکتشاف، استخراج و تولید محصول نهایی قابل ارائه به بازار، برای ۳ محدوده اکتشافی واقع در شهرستان‌های نایین و اردستان، استان اصفهان، تشکیل دادند.

سپس مجید ساوجی، مدیرعامل مجتمع فولاد اردستان گزارشی از عملکرد مجموعه فولاد اردستان را بیان داشت و اعلام کرد که این مجتمع، هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار تن فولاد تولید می‌کند که برای دستیابی به ظرفیت اعلام شده، نیاز به ۱.۵ میلیون تن سنگ‌آهن خام دارد؛ لذا این مجموعه عمده تمرکز خویش را در مشارکت و خرید محدوده‌های واقع در شعاع ۳۰۰ کیلومتری مجتمع قرار داده است. این مجتمع از شمش تولید شده، توسط سیستم نورد، تیرآهن‌های سایز ۱۴، ۱۶ و ۱۸، تسمه‌های ۳۰ سانتی‌متری ورق با ضخامت ۸ تا ۳۰ میلیمتر، نبشی و ناودانی تولید می‌کند که این فرایند، جلوی حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارزبری از کشور را خواهد گرفت. همچنین ایشان بیان داشت که این مجتمع بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از محصول نهایی را صادر می‌کند.

در ادامه مهدی آل ابراهیم خبر از یافتن پتانسیل‌های طلا و مس در استان اصفهان، کرمان و اردبیل دادند و بیان نمودند که برنامه این گروه برای سرعت بخشیدن به روند اکتشاف و همچنین استفاده از پتانسیل‌های موجود داخلی، اخذ مشارکت می‌باشد که دستاوردهای حاصل از فعالیت‌های انجام شده در این راستا به‌زودی اعلام خواهد شد.

برچسب ها:

پست های مرتبط :

شکستن رکورد تولید و بارگیری معادن قروه

این مجموعه که پس از دوره جدید مدیریتی با همتی مضاعف و توسل به ارواح مطهر شهدا کار جهادی خود را آغاز نمود ، آمار تولید و بارگیری ۶ ساله خود را به رکوردی جدید رسانده است. علاوه بر آن ، یکی از معادن که پیش از این به مدت ۱۸ سال تعطیل و بدون بارگیری بود ، با لطف پروردگار و همت همکاران مجدد به چرخه تولید بازگشت.